



















Днешният ден беше изпълнен с наситена програма и вдъхновяващи срещи за младшите посланици на ЕП в ГПЧЕ!
Чрез телемост сред нас бяха Стилиян Стефанов и Михаела Войденова – професионалисти, работещи към Европейския парламент и програма на Европейската комисия. Тяхната лична история на развитие е жив пример как Европа подкрепя младите хора, поели пътя си от евроклуба на нашата гимназия.
Като възможност за междуучилищно сътрудничество и обмяна на опит job-shadowing по програма Еразъм+, в ГПЧЕ гостуваха трима учители от училище GENIKO LYKEIO AXOU в Гърция. Те запознаха учителите от ГПЧЕ с гръцката образователна система и проведоха задълбочена дискусия по различни теми. Директорът г-н Николаос Раптис представи училището и региона, в който се намира.
Тримата гръцки учители посетиха учебни часове по английски, френски и испански език и по информационни технологии, проведоха разговори и обсъждане на уроците, като обмяна на опит job-shadowing. Те разговаряха с ученици от ГПЧЕ и бяха възхитени от знанията и интересите на нашите ученици по различи теми и от нивото им на владеене на английски език.
Посещението на гръцките учители повиши европейското измерение на ГПЧЕ и дава възможност за бъдещо сътрудничество по програма Еразъм+.
Група от 20 ученици от ГПЧЕ участваха в обучителни дейности по проект „Акредитация в училищното образование“ с номер 2024-1-BG01-KA121-SCH-000207129 на програма Еразъм+, финансирана от ЕС. Ученическата мобилност се проведе в училище Aksu Anadolu Lisesi, в Анталия, Турция, което беше домакин.
Темата на обучителните дейности беше „Приоритетите на програма Еразъм+ на ЕС“. Учениците работиха в смесени групи и обсъдиха що е толерантност. След това те се запознаха с приоритетите на програма Еразъм + Цифрова трансформация, Околна среда и борба с изменението на климата, Участие в демократичния живот, общи ценности и гражданска ангажираност. Те представиха своите разбирания за тези приоритети, като използваха различни дигитални инструменти да създадат игри, викторини, кръстословици.
След задълбочено запознаване с приоритет Приобщаване и многообразие, който включва: Здравословни проблеми, Увреждания, Пречки, свързани със системите за образование и обучение, Дискриминация, Културни различия, Социални, Икономически и Географски пречки, учениците разгърнаха творческите си идеи и изработиха плакати по различните теми. След това те изготвиха кратки сценарии за представяне на тези приоритети и използваха метода на Форум театъра да изиграят кратки етюди пред учениците от 12-ти клас на турското училище.
Учениците се запознаха с богатата култура на Турция, като посетиха исторически забележителности в Анталия, а също участваха и във фолклорна работилница.
Във връзка с изпълнение на проект „Акредитация в училищното образование“ с номер 2024-1-BG01-KA121-SCH-000207129 на програма Еразъм+, финансирана от ЕС, 15 учители и 20 ученици бяха обучени как да използват и работят с платформата eTwinning. Обучението беше проведено от г-жа Цветанка Тодорова, eTwinning посланик.
Платформата eTwinning дава възможност на учителите да се регистрират свободно в eTwinning портала и да започнат да използват неговите педагогически и комуникационни ресурси. Чрез инструментите на портала те имат възможност да работят по съвместни виртуални партньорства.
ГПЧЕ ще използва възможностите на платформата eTwinning за виртуално сътрудничество за работа по проект „Акредитация в училищното образование“, като създаде междуучилищен проект „Приоритетите на програма Еразъм+ на ЕС“, съвместно с училище Aksu Anadolu Lisesi, в Анталия, Турция, домакин на обучителни дейности по проекта. В работното пространство на проекта TwinSpace 20 ученици от нашето училище и 20 ученици от турското училище имат възможност за онлайн комуникация и съвместна работа по проекта. Международното сътрудничество на учителите в професионална мрежа е възможност за създаване на нови проекти.
ГПЧЕ “Йордан Радичков“ е акредитирана организация в сектор „Училищно образование“ по Програма „Еразъм+“. Номерът на проекта е 2024-1-BG01-KA121-SCH-000207129
Основната цел на ГПЧЕ “Йордан Радичков“ е да се постигнат високи и трайни постижения в чуждоезиковото обучение на учениците, което ще гарантира бъдещото им кариерно развитие на международния пазар. След задълбочен анализ на текущото състояние на международните обменни практики и приоритетите на ЕК за следващия програмен период, бяха набелязани стратегическите цели на училището и беше изготвена програма, която ще засили запознаването на учениците с работата на Европейските институции и процесите на глобализация на образователния процес.
Като акредитирана организация, ГПЧЕ “Йордан Радичков“ ще следва стриктно набора от стандарти за качество на програма „Еразъм“, които са готова рецепта за успех.
С осъществяване на ученическа мобилност ще се приведе в действие нашата „Стратегия за интернационализация на училището“.
Тема на обучителните дейности „ Приоритетите на програма Еразъм+ на ЕС и младите хора“,
Място на обучителните дейности – училище AKSU ANADOLU LISESI – Анталия , Турция,
Време на провеждане на дейностите – 21.04.2025 –27.04.2025 г.
Каним всички ученици от 8., 9., 10. и 11. клас, които желаят да работят по проект „Акредитация“, да подадат заявление при Секретарката на ГПЧЕ или до Класен ръководител за участие в група за работа по проекта.
Условия за участие:
Процедура:
Заявления ще се приемат до 14:30 ч. на 07.04.2025 г. /понеделник/ до Секретарката на ГПЧЕ или до Класен ръководител, който трябва да ги предаде в указания срок.
Класирането на одобрените ученици за участие ще бъде обявено от Комисията на 08.04.2025г./вторник/ на сайта на училището.
Заявление за участие в подбор /образец/
В периода 24.04 – 27.04.2024 г. учители и ученици от ГПЧЕ „Йордан Радичков“ – Видин, участваха в мобилност по НП „Иновации в действие“ в СУ „Васил Левски“ – гр. Ардино.
В продължение на три дни бяхме част от дейностите за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между четири училища от страната. Домакините представиха презентации, видеофилми, сайтове, интерактивни игри, ученическо творчество – есета, стихотворения, рисунки и др., като продукти от провеждането на три интердисциплинарни урока на тема: „Силата на доброто“, „Водата – извор на живот“ и „С България в сърцето“. Учениците показаха знания във всички предметни области и демонстрираха умения за работа с много и различни онлайн приложения и програми.
С интерес, желание и ентусиазъм се включихме в богатата културна програма, организирана от колегите – киновечер, посещение на Тракийското светилище „Орлови скали“ със състезание по спортно ориентиране с творчески, мисловни и образователни предизвикателства; посещение на Дяволския мост; посещение на Етнографски Ареален комплекс в град Златоград.
Благодарим на колектива на иновативно СУ „Васил Левски“ за топлото посрещане и гостоприемство!
Убедени сме, че тези срещи са полезни със споделянето на опит и обмяната на добри, работещи и успешни практики и вдъхновяващи и мотивиращи да преоткриваме уникалната красота и богатата история на всички кътчета на България.
В периода 10. – 12.04 2024 г. ГПЧЕ „Йордан Радичков“ беше домакин на среща по Национална програма „Иновации в действие“. Учители и ученици от СУ „Васил Левски“ – гр. Ардино, СУ „Кирил и Методий“ – с. Нова махала, обл. Пазарджик и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Драгоево, обл. Шумен посетиха уроци, демонстриращи иновативните елементи в гимназията по отношение на организацията на обучението и образователната среда и използването на нови методи на преподаване.
Урокът по история и цивилизация „Памет и паметници“ започна от кабинета и продължи извън класната стая и училището. „Мисията на историята е в борбата с времето и забравата“, каза преподавателят по история и цивилизация в ГПЧЕ „Йордан Радичков“ Валентина Александрова.
Интегрираният урок „Мисия вода“ на госпожа Галя Митова и нейните ученици от 9А и от 12. клас в ГПЧЕ „Йордан Радичков“ – Видин, впечатли гостите с енергията, креативността и инициативността на учениците, с професионализма и всеотдайността на преподавателя им. Петте екипа показаха интересни експерименти, устройства за пречистване на водата, проучвания, отлични комуникативни умения на руски, френски, английски, испански език. „Учениците от ГПЧЕ ни показаха , че имат своята гражданска позиция, усвояват знания, умения, компетентности , показаха ни начина на преподаване и учене на XXI век. Радвам се, че вече познавам тези млади хора и техния преподавател от ГПЧЕ „Йордан Радичков“- Видин.“ – сподели г-жа Таня Коларова, учител в СУ „Кирил и Методий“ – с. Нова махала, обл. Пазарджик.
Ученици и учители истински се забавляваха на срещата с г-жа Уалйоли Коромото Андраде де Бучела от Венецуела в часа по испански език профилирана подготовка. Темата на урока „България и Венецуела – традиции и култура“ разкри пред гостите света на Латинска Америка от първа ръка чрез разкази на носител на езика, презентация, докосване до автентични музикални инструменти, банкноти с венецуелската валута и кулинарен специалитет от Венецуела, приготвен лично от г-жа Уалйоли Коромото. Учениците от своя страна разказаха за културата и традициите в България. Срещата завърши с латиноамерикански танц и българско хоро, което въодушеви гости и домакини и създаде една непринудена и приятна атмосфера по време на урока.
На бинарния урок по история и английски език на тема „Изкуство и пазари. Консумеризъм“ учениците от 12. клас, профил „История“, демонстрираха отличини комуникативни умения на английски език, включвайки се в дискусия доколко предметите и вещите са важни и влияят на живота и културата на съвременния човек. Г-жа Кристина Божидарова, учител по история и цивилизации, въведе учениците в света на изкуството и ролята му за съживяване на пазарната икономика след двете световни войни. Г-жа Василена Тодорова, учител по английски език, умело насочваше учениците в работата с материали на английски език – презентации с програмата “Канва“, видеоматериали и работни листове.
Срещата завърши с посещение на историческите забележителности на град Видин, Белоградчишките скали и пещерата „Венеца“.
Гости и домакини останаха удовлетворени от споделения опит, обмяната на добри практики и се направиха планове за бъдещо сътрудничество.