Евроклубът стартира дейностите си с младши посланиците на Европейския парламент

С поздрав към тях и включването им в програма „Училища посланици на ЕП 2025г.“ се обърна д-р Красимира Василева – председател на НАБЕК, г-жа Никова – директор на ГПЧЕ и г-жа Каменова – председател на УН съорганизатор в дейностите!

Очаквайте иновативни идеи как заедно ще се разхождаме и учим за Европа и европейското гражданство!

Обмяна на опит и идеи

Поредната ценна споделена практика в чуждоезиковата общност на ГПЧЕ „Йордан Радичков“ в духа на традициите на нашата гимназия да сме екипни и креативни! Реализирани бяха два урока по английски език в 8. и 11. клас. Здравословното хранене е фокус на месец ноември и с тази тема учениците от 8. Б клас изпращат месеца. С класния си ръководител, Василена Тодорова, те ясно очертаха границата между здравословното и нездравословното хранене и изработиха здравословни менюта, работейки в екипи и с дигитални инструмети. В 11-ти клас учениците дискутираха ползите и недостатъците на ползването на социалните мрежи в дебата „Социалните мрежи – приятел или враг? Или и двете?“. Преподавателят Лорета Борисова възложи на екипите да проучат плюсовете и минусите по темата и насочи дискусията в интересна посока.

Продължаваме да творим!

Топъл декември!

Специална награда от Състезанието по творческо писане на английски език

По повод петнадесетгодишнината на Състезанието, на 15.XI.2024 г. се проведе официалната премиера на „Дневникът на ловеца на сънища“ – сборник с най-интересните творби от последните пет издания на конкурса. Бяха връчени и специални награди – „Крилете на въображението“ – на младите творци, класирали се на челните места повече от веднъж. За изминалите 15 години това са само 15 младежи. Сред тях е и нашата ученичка Михаела Михайлова, която вече е студентка! Да пожелаем успех и на по-малките участници в това състезание!

Среща-дискусия на учениците от профил История с д-р Георги Владимирав

Волжка България бе темата на срещата-дискусия на учениците от профил История в ГПЧЕ с д-р Георги Владимирав, СУ: историк и културолог.

  • Връзката на историческото образование в училището ни с академични изследователи компенсира липсата на теми, свързани с историята на другите Българии през Средните векове и българите в Европа.
  • Учениците представиха свои теми, разработени от електронното пространство и в разговорите с д-р Владимиров се убедиха колко критично трябва да подхождат към източниците като търсят книжната наука и публикуваните изследвания на новата генерация историци.
  • Този тип бинарни уроци на историческо изследване чрез ИКТ ресурси в дискусия със съвременни историографи-културолози ще продължи през цялата учебна година в профилиращото обучение по история в ГПЧЕ!

МОБИЛНОСТ ПО НП „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“

Екип от ученици и преподаватели от ГПЧЕ „Йордан Радичков“ участваха в работна среща по НП „Иновации в действие „. Домакин на среща беше Профилирана Гимназия „Христо Ботев“, град Попово, като иновативно училище. Първата част на срещата премина в наблюдение на открити уроци, дискусии и споделяне на добри практики. Втората част беше посветена на културно-познавателни активности. Учениците обмениха контакти със свои връстници от ПМГ „Иван Вазов“, град Добрич, Профилирана Гимназия „Св. Климент Охридски“, град Елхово.

В позитивна среда с интелигентни активности и смислени състезателни предизвикателства, бяха запълнени дните от 19 до 22 ноември по тази мобилност за сътрудничество и обмяна на иновации.

Eдин емоционален час в културен център „Жул Паскин“ и „къща номер 4“

„Отвори със сърцето си“, „разкажи, за да имаш бъдеще“, „силата е в самия теб-спаси добротата“ , „помагай“ …

Това са само част от поуките от един емоционален час в културен център „Жул Паскин“ и „къща номер 4“! Изследователски задачи в една атрактивна изложба с работни книжки-фишове в ръка, учениците от 11 клас в профил история осъзнаха и съпреживяха свободата и граждандкото достойнство като поуки от историята на Шоа/Холокост/.

Браво на всички, помогнали това обучение да е възможност и в нашия град!

Музеят като образователна среда – интерактивен урок

Музеят като образователна среда – интерактивен урок на учениците от ГПЧЕ, профил история 12. клас

Днес реставрирахме миналото на Видин, Кула и Белоградчик чрез архивите на промишлените комбинати. Още един интересен поглед към годините на социализма, допълващ изследванията на нашите ученици и музея ни в ГПЧЕ.

Бобини, изкуствени влакна, гуми, свредели, сервизи, цигари или телефони – разказът за индустриалното минало на нашия край предизвика интерес и повод за споделяне на знания с беседите на г-жа Петя Иванова.

СТАНЕТЕ МЛАДШИ ПОСЛАНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, 2025

СТАНЕТЕ МЛАДШИ ПОСЛАНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ,2025 чрез дейностите на Евроклуба в ГПЧЕ – покана от г-жа Валя Александрова, ръководител на клуба
Уважаеми, след написан проект, ГПЧЕ бе одобрено и е сред 12-те нови учебни заведения от цялата страната, включени в Програмата за училища – посланици на Европейския парламент, през учебната 2024/2025 година.
Ако имаш интерес към работата на Европейския парламент и на Европейския съюз – стани част от нашия екип!
 Вярваме, че със забавни и емоционални дейности ще успеем да подобрим осведомеността на учениците за Европейския съюз, европейското гражданство и парламентарна демокрация и ще се включим активно в създаването на европейския дневен ред. Пред нас са възможности за обмен, кандидатстване за участие в EUROSCOLA и EYE2025, както и поредица срещи с интересни събеседници.
Моля, подайте трите си имена, клас и втори чужд език на мейла на Евроклуба, за да сте част от екипа на младши посланиците в ГПЧЕ: evropeiski_uroci@abv.bg
nе по-късно от 22.11.2024г.
Стани един от нас!

ОТБЕЛЯЗВАМЕ ДЕНЯ НА ЧЕТЕНЕТО

????️Второто издание на националния Ден на четенето в България, организиран от Фондация „Четене“ в партньорство с Министерството на образованието и науката “, се провежда под мотото „Иновациите започват с четене“.
????️Учениците от 8 клас отбелязаха този ден в училищната библиотека. Всеки от тях прочете откъс от любима книга. Някои избраха да прочетат част от Библията, други – биографичната книга на Христо Стоичков. Учениците от 9. клас се запознаха с творчеството на Радой Ралин, представено въздействащо от Любомир Самарджиев, който освен със стихове изненада присъстващите и с портрета на най- значимия български сатирик. Раиса Росенова трогна присъстващите с откъсите от „Живот в скалите“ на Мария Лалова, а Ростислава Тихомирова накара всички да се замислят над избрания текст от „Слънчеви лъчи в мрака“ от Изабел Овчарова. Десетокласниците Цветина Маринова и Боян Николов (10В клас) развълнуваха своите съученици с прочетеното собствено творчество – поезия и проза.
???? Предизвикателството пред учениците от 10Б клас бе да разпознаят от кои автори и творби са цитатите, представени от г- жа Милушева. Учениците от 11.клас избраха да представят свои любими книги с презентиране на авторите им и цитатни извадки от тях. Приятна изненада за публиката бе тематичното и жанровото им разнообразие: „Малкият принц“ от Екзюпери, „Фермата“ и „1984“ от Оруел, „Спасителят в ръжта“ от Селинджър, „Портретът на Дориан Грей“ от Уайлд, „Крадецът на книги“ от Зюсак и „Психологията на практика“. Несъмнено актуално прозвучаха текстовете, подготвени от Андреана, Яна и Мартина Стефанова от 11А клас, от Даяна Генова и Ивона от 11Б клас и от Ивет, Аелита и Петко от 11В клас. Учениците от 12А и 12Б клас прочетоха откъси от любимите си книги. Оказа се, че част от тях са предпочитаните и в другите класове: „Портретът на Дориан Грей“ от Оскар Уайлд, „Войната на маковете“ от Р. Ф. Куанг, „Вината в нашите звезди“ от Джон Грийн, „1984“ от Джорд Оруел.
Изявите в ГПЧЕ „Й. Радичков“ днес убедително потвърдиха, че задачата на инициативата за промяната на средата, на обществото и на бъдещето ни чрез четене, е напълно постижима!

Четвърто за годината заседание на Съвета на децата към председателя на ДАЗД

Александра Георгиева от 12. А клас и Далия Николова от 12. Б клас са представителите за област Видин, които се включиха в заседанието, проведено в периода 12.-14. ноември 2024 г. в гр. София, в резиденция Бояна.
Първият ден включваше дискусия за младежките политики и младежките центрове в страната със заместник-министъра на младежта и спорта – г-н Петър Младенов.
„Тютюнът и децата” бе темата, засегната на втория ден от заседанието. Гостуваха Пламен Антонов – председател на сдружение „България без дим”, д-р Гергана Куршумова-Гешанова – председател на Коалиция за живот без тютюнев дим и Емилия Насева – доцент в Медицинския университет в гр. София.
На проведените избори за нов заместник-председател на Съвета на децата за позицията бе избрана Александра Георгиева. Да пожелаем на Александра успех в мисията и да допринася с дейността си за промени към по-добро!