Дигитализация на училището

С края на учебната 2019/2020 г. в ГПЧЕ “Йордан Радичков“ завърши проект 2019-1-BG01-KA101-062071 по програма Еразъм+ „Дигитализация на училището“, КД 1 – „Мобилност“, сектор „Училищно образование“. Програма Еразъм+ се финансира от Европейския съюз и дава възможност на учители от различни европейски страни да повишат квалификацията си и да осъществят контакти с колеги от други европейски училища. Този проект имаше за цел да подобри преподаването на чужди езици в гимназията и  да  повиши капацитета на учителите за модерно дигитално преподаване в класната стая. Ние постигнахме интегриране на новите методологии и  дигиталните технологии в чуждоезиковото обучение. Ние подобрихме преподаването на учебните предмети биология, химия, физика и философия с използването на нови дигитални образователни методики. Тези предмети се преподават билингвално в нашето училище на български и английски език.

Шестима учители повишиха квалификацията си в реномирани обучителни институции в Англия, Франция, Ирландия и Малта. Камелия Георгиева и Вержиния Василева подобриха  методологията си в курсове  „Интегриране на дигитални технологии в преподаването на английски език“ в  Alpha college и Europass teacher academy в Дъблин, Ирландия. Сашка Петкова осъвремени методиката си на преподаване на английски език в Alpha school в Малта.Таня Миланова усвои нови методи за преподаване на френски език в курса „Дигитални платформи в преподаването на френски език“  в Руан, Франция. Емилия Атанасова и Атанас Ничев се научиха как да използват дигитални платформи в курса „Преподаване на учебен предмет билингвално – интегриране на дигитални технологии“ в Кембридж, Англия.

Всички учители, повишили квалификацията си в европейски образователни институции, направиха семинари в ГПЧЕ “Й. Радичков“ и предадоха опита на колегите си. При възникналата ситуация в света с обявяване на пандемия от коронавирус Ковид-19 и преминаване на дистанционно обучение от март 2020 г., нашите учители бяха подготвени за използване на дигитални платформи в учебния процес. Те се справиха отлично с прилагане на дигиталните технологии на практика.

В края на учебната година ние можем да направим равносметка на постигнатите резултати с приложените нови дигитални методики в преподаването в класната стая. Двама наши ученици се класираха за националния кръг на олимпиадата по английски език – Ивелина Андреева от 8.А клас и Цветина Кирилова от 11.Б клас. Трима наши ученици се класираха за националния кръг на олимпиадата по френски език – Радина Кирилова от 10.В клас, Преслава Иванова от 12.А клас и Розалия Златкова от 12.В клас.

Смятаме, че в резултат от повишението на квалификацията на нашите учители по проект „Дигитализация на училището“ по програма Еразъм+ и прилагането на нови дигитални платформи в обучението, ние с гордост можем да обобщим, че проектът ни е успешен. Ние постигаме  по-добри резултати в усвояването на чуждите езици, което и е основна цел на ГПЧЕ “Йордан Радичков“. Ние сме отлично подготвени за провеждане на учебни занятия дори и провеждани дистанционно.

Повече информация за проекта:

http://www.daskalo.com/ict2gpche/


От 01.06.2019 г. в ГПЧЕ “Йордан Радичков“ стартира проект 2019-1-BG01-KA101-062071 по програма Еразъм+ „Дигитализация на училището“, КД 1 – сектор „Училищно образование“. Този проект цели повишаване на капацитета на учителите за разчупване на традиционната класна стая. Шестима учители ще имат възможност да се включат в квалификационни курсове във водещи учебни организации в Европа. Избраните теми засягат две тематични области: интегриране на дигиталните технологии в чуждоезиковото обучение и нови и иновативни образователни методи в билингвалното обучение по учебен предмет. Курсовете са:

  • “Creative use of technology in the classroom“;
  • “Using technology in the classroom“;
  • “How to use tablets, applications and social media in your classroom“;
  • “French & ICT tools for Learning and Teaching in schools“;
  • “CLIL-Content and language integrated learning – Science and Maths“;
  • “CLIL-Content and language integrated learning- Humanities“.

Вярваме, че можем да променим класната стая и можем да работим за промяна на отношението, нагласите и мотивите на учителите, учениците и родителите в посока осъществяване на образование, фокусирано върху личността на ученика.

Учителите, участващи в обученията ще запознават с дейностите си на:

https://www.facebook.com/Digital-turn-of-school-Erasmus-project